محل لوگو

مقاله کاربرد آسانسورو تاريخچه صنعت آسانسور در ايران


مقاله کاربرد آسانسورو تاريخچه صنعت آسانسور در ايران

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات:90

بخش اول

آسانسور

1- تعاریف

آسانسور : وسیله ای ایست متشکل از کابین و معمولاً وزنه تعادل و اجزاء دیگر که با روشهای مختلقی مسافر (نفر) یا بار یا هردو را در مسیر بین طبقات ساختمان جابجا می کند.

آسانسور کششی : آسانسوری است که حرکت آن بر اثر اصطکاک بین سیم بکسل و شیار فلکه کشش،به هنگام چرخش آن،توسط سیستم متحرکه انجام می شود.

آسانسور هیدرولیکی : در این نوع آسانسور عامل حرکت کابین،سیلندر و پیستون هیدرولیکی است و ممکن است وزنه تعادل نیز داشته باشد و معمولاً برای ارتفاعات کم و سرعتهای کم کاربرد دارد.

بالاسری : فاصله قائم بین کف بالاترین توقف تا زیر سقف چاه آسانسوررا بالا سری گویند.این فاصله برای جلوگیری از برخورد تعمییر کاران یا اجزاء فوقانی کابین با سقف چاه پیش بینی میشود و اندازه آن متناسب با نوع و سرعت آسانسور از جداول استاندارد بدست می آید.

 

تابلو کنترل آسانسور :

مجموعه ای است شامل مدارهای فرمان و قدرت که وظیفه کنترل حرکت کابین و پاسخگوئی به احضار را بر عهده دارد،قسمت فرمان در انواع قدیمی از رله های متعدد و در انواع جدید عموماً از ریز پردازنده ها و سایر قطعات الکتریکی ساخته میشود.

تعمیرکار :

فرد یا افراد مجاز و متخصص صاحب صلاحیت که وظیفه سرویس یا تعمییر آسانسور را به عهده دارند.

تراز طبقه شدن :

منظور از هم تراز شدن کف کابین با کف تمام شده طبقه در محل ورودی به آسانسور است.

سیستم اضافه بار :

در برخی از آسانسورها برای جلوگیری از اضافه بار حسگری را به شیوه های مختلف تعبیه می کنند تا هنگام سوار شدن مسافر یا گذاشتن بار بیش از ظرفیت پیش بینی شده در کابین،ضمن اعلام خبر از حرکت آسانسور تا تخلیه بار اضافی جلوگیری شود.

سیستم ترمز ایمنی (سیستم پاراشوت) :

سیستم مکانیکی که ترجیحاً در قسمت زیرین یا بالای چهارچوب (یوک) کابین یا وزنه تعادل (در صورت لازم ) قرار میگیرد و در مواقع ضروری با افزایش غیر عادی سرعت فعال شده و سبب توقف کابین یا وزنه تعادل بوسیله قفل شدن کابین یا وزنه تعادل به ریلها می شود،ترمزهای ایمنی ب سه دسته تقسیم می شوند: آنی یا لحظه ای برای سرعتهای تا 63/0 متر بر ثانیه- آنی ب ضربه گیر برای سرعتهای تا 1متر بر ثانیه و تدریجی برای سرعتهای بیشتر یا مساوی 1 متر بر ثانیه

چاه : فضایی است که ریل و برخی تجهیزات آسانسور در آن نصب می شوند و کابین و روزنه تعادل در این مکان حرکت می نمایند.معمولاً با دیواره ها،درهای طبقات و درها و دریچه های اضطراری محصور میگردد،در آسانسورهای نماباز قسمتی از دیواره ها ممکن است محصور نباشد.

چاهک : فاصله قائم بین کف پائین ترین توقف تا کف چاه آسانسور (با ابعاد چاه آسانسور) را چاهک میگویند،این اندازه مانند بالا سری از اهمیت زیادی برخوردار است و از جداول استاندارد ،متناسب با نوع و سرعت آسانسور انتخاب می شود.

درهای طبقاتی : درهایی هستند که در محل ورودی طبقات به کابین قرار میگیرند،درهای طبقات انواع مختلفی دارند مانند درهای تلسکوپی (یک طرف باز شو)،درهای سانترال (وسط بازشو)،درهای اکاردئونی،درهای لولایی و ... انتخاب نوع و اندازه بازشوی درهای طبقات متناسب با نوع کاربری و مطابق با نوع کاربری و مطابق با استانداردهای مربوطه صورت میگیرد.

در کابین : دری است که در ورودی کابین قرار گرفته و معمولاً به طور خودکار بازو بسته می شود.سیستم متحرکه بازو بسته کردن درهای خودکار طبقات معمولی روی در کابین وخود دارد و هنگامیکه در طبقه مورد در نظر توقف می کند همزمان با باز شدن یا بسته شدن در کابین، در خودکار طبقه نیز باز یا بسته می شود .

ریل های راهنما : اجزای فلزی با مقطع T هستند که برای هدایت کابین ی وزنه تعادل (در صورت وجود) بکار می برند.

زنحیر جبران (سیم بگسل جبران) : در ساجتمان های مرتفع وقتیکه کابین در بالا و یا پائین ترین طبقه قرار می گیرد مجموع وزن سیم بگسلها که مقدار قابل ملاحظه ای است به یک سمت فلکه کشش منتقل می شود و مشکلاتی مانند سر خوردن روی فلکه کشش،گرم کردن موتور،مصرف انرژی زیاد را به وجود می آورد.برای جلوگیری از این موارد،سیم بگسل یا زنحیری،هم وزن سیم بگسل ها]از تیر پائین یوک کابین به تیر پائین وزنه تعادل متصل می شود که اضافه وزن بوجود آمده بوسیله سیم بگسل ها را جبران مینماید و به آن زنجیر یا سیم بگسل جبران می گویند.

ساختمان غیر مسکونی : به ساختمان های تجاری ،اداری،هتل،بیمارستان و آموزشی گقته می شود.

سرعت نامی : حداکثر سرعت کابین هنگام حرکت عادی را سرعت نامی می گویند.

سیستم های فراخوانی آسانسور : نحوه پاسخ به احضار مسافرین در آسانسور با توجه به نوع کاربری ساختمان می تواند متقاوت باشد و انتخاب صحیح سیستم کنترل اهمیت زیادی داردانواع مرسوم سیستم های فراخوانی به شرح زیر می باشد :

الف- ساده (پوش باتن ) : در این نوع ،آسانسور به اولین احضار پاسخ داده و تا انجام این فرمان،احضارهای بعدی بی تاثیر است.این سیستم که ساده ترین است برای مکان های کم ترافیک،آسانسورهای باربر و بیمار بر (مخصوص حمل تخت یا برانکارد ) با تعداد طبقات کم مناسب است .دگمه احضار در طبقات تکی است.


مبلغ قابل پرداخت 3,000 تومان

توجه: پس از خرید فایل، لینک دانلود بصورت خودکار در اختیار شما قرار می گیرد و همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود. درصورت وجود مشکل می توانید از بخش تماس با ما ی همین فروشگاه اطلاع رسانی نمایید.

Captcha
پشتیبانی خرید

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

  انتشار : ۱۴ دی ۱۳۹۶               تعداد بازدید : 98

برچسب های مهم

تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به "" می باشد

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما